26.08.2011Ankh Free Sound pod Tatrami W ramach Festiwalu Muzyczna Zohylina na scenie plenerowej u stóp najpiękniejszej panoramy Tatr ANKH zagrał jazzujący program ANKH FREE SOUND. "To była najdłuższa podróż muzyczna jaką kiedykolwiek odbyłem" - powiedział po znakomiecie przyjętym koncercie Krzysiek Szmidt. Czy to wyznacza nowy kierunek w historii zespołu - z pewnością TAK.

20.09.2009 Ankh z Jelonkiem! 20 września Ankh gra koncert z Michałem Jelonkiem, skrzypkiem znanym z wielu wcieleń muzycznych (m.in. Hunter, Orkiestra Dni Naszych), który swoją karierę rockową zaczynał z Ankh (zagrał na 6-ciu płytach zespołu).

18.03.2008 Meksyk - kolorowy sen - reportaż Marka Tomalika z pobytu Ankh w Meksyku.

13.03.2008 Trwają prace w studio B_TON w Masłowie nad nową płytą grupy ANKH, własnie nagrywamy partie skrzypiec na ten rodzący się album. Przewidywana data wydania to wrzesień 2008.

12.03.2008, Kielce, godz. 21.00 Pub TUNEL - najpierw Dżin Dżin jako suport - hard rockowa grupa, w której na gitarze razem z młodymi muzykami gra Piotr Krzemiński (bardzo dobrze przyjęty), a potem Ankh razem z Michałem Jelonkiem. Koncert grupy trwał prawie dwie godziny i wszyscy, którzy na nim byli mieli do czynienia z wydarzeniem artystycznym dużego formatu! Mamy nadzieję, że takich koncertów z nowoczesnym brzmieniem ANKH i udziałem Michała Jelonka, który świetnie wpisuje się w obecnš koncepcję muzyczną ANKH, będzie więcej.
www.dzindzin.prv.pl

27.02.2008 Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Nagroda została wręczona na na otwarciu targów Kultura i Edukacja w Sali Konferencyjnej Centrum Targowego w Kielcach. Tego samego dnia o 18.30 odbył się specjalny, transmitowany na żywo, koncert Ankh w Radiu Kielce.


Pani Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba wręcza Piotrowi Krzemińskiemu nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert Ankh na Targach i w Radiu Kielce.

3.12.2007 ukazała się solowa płyta Michała Jelonka zatytułowana Jelonek, wydana przez Mystic Production.. Atrakcyjnie wydana powinna przyciagnąć nie tylko fanów Ankh. Na płycie znalazło się 14 utworów. Jest to album hardrockowy o charakterze artrockowym z wiodącą rolą skrzypiec, osadzonych w mocnych gitarowych riffach. Promujący album utwór "BaRock" jest wykonywany podczas koncertów heavymetalowej grupy Hunter.

Maj 2007 - działa strona projektu muzycznego KusiCiele. Wolno się otwiera ale warto poczekać... Ze strony można ściągnąć cały materiał zarejestrowany jako "Św. Gertruda" - czyli pierwsza płyta zespołu. Trwają nagrania na drugą płytę!

W Marcu 2007 roku wydaliśmy w Brazylii kolejną płytę koncertową - "Cachaca - Ankh Live In Rio". Czekaliśmy na nią aż 8 lat, niewierząc, że materiał nagrany w czasie najsłynniejszego kocertu Ankh zostanie kiedykolwiek wydany. Dzięki uporowi Marka Tomalika i Leo Nahoum - naszego przyjaciela z firmy Rock Symphony - stało się! - Jest pięknie wydana płyta z tekstem w środku okładki w trzech językach (także po polsku) i muzyką z bodaj najciekawszego okresu Ankh. Zdecydowanie rarytas dla tych, którzy kolekcjonują nasze wydawnictwa.

Od stycznia 2007 roku trwają prace nad kolejnym albumem studyjnym. Czy będzie kontynuacją "Expect Unexpected", czy krokiem ku przeszłości - tego jeszcze zdradzić nie możemy. Ankh przywykł swoich słuchaczy zaskakiwać i tego się nadal trzymamy. Możemy jednak zdradzić, że w aranżacjach przewidziane są partie skrzypiec. Kto je zagra? - Oczywiście Michał Jelonek!

Końcem 2004 roku nakładem Metal Mind Records ukazały się dwie płyty koncertowe z lat poprzednich: "Koncert akustyczny 1994" (dotychczas publikowany tylko na kasecie oraz "Live In Bytom 1995" - zapis koncertu z Opery Śląskiej (w składzie dodatkowe skrzypce - Magdalena Sułkowska i wiolonczela - Robert Idzik) z 1995 roku - materiał dotąd niepublikowany, o sile rażenia mocniejszej niż pierwsza, tzw. czarna płyta - warto po nie sięgnąć.

Hmmmm, w listopadzie 2004 roku w pieczarze pod Szyndzielnią wyloniła się z niebytu Formacja GeriaTrick znana kilka miesięcy później jako BrzmiMy - kusząca muzyczno-poetyckimi podróżami slajdowymi pod szyldem "AUSTRALIA - MOJA MIŁOŚĆ" z obrazami z czerwonego środka dalekiej Australii i głosem wewnętrznym Williama Blake'a. W tercecie: Marek Tomalik (obraz i głos), Piotr Krzemiński i Ernest Gaweł (gitary, Ankh i KusiCiele) oraz Michał Pastuszka (gitara, Ankh i KusiCiele).

W oparach noworocznych A.D. 2004, u podnóża tajemnej góry Szyndzielnia, wyszli na świat KusiCiele - zespół o psychodelicznie otwartej formule, od ambientu i bajek dla dzieci do punk rocka i niemal "radiowych piosenek" - a wszystko przyprawione abstrakcyjnym poczuciem humoru; trzon zespolu stanowią muzycy Ankh - Piotr Krzemiński, Michał Pastuszka, Krzysztof Szmidt, a także: Ernest Gaweł, Michał Kozal, Agnieszka Dudek, Marek Kaleta i Marek Tomalik.
KusiCiele promują pierwszą płytę zatytułowaną " Św. Gertruda" - wkrótce więcej.

W styczniu 2004 r. Ankh w trasie "Expect Unexpected" po Polsce. Bardzo ciepłe przyjęcie zgotowała nam Ziemia Kamiennogórska. Zobacz zdjęcia w menu Koncerty.

Ale Meksyk! - czytanka z trasy 2003!

Ankh i Anekdoten znów razem. Wspólny koncert w mieście rodzinnnym Ankh - Kielcach - 25.10.2003! Zobacz zdjęcia z koncertu.

Ale Meksyk! - wydarzenia z Baja California (marzec 2003 r.) w wersji audiowizualnej!

Ale Meksyk! - Sierpniowy (2003) numer miesięcznika Muza przynosi relacje Marka Tomalika z rock'n'rollowej trasy "Mexico 2003". Tam też recenzje reedycji płyt: "Ankh", "Ziemia i słońce" i "....będzie tajemnicą".

Ankh w reedycjach! - ukazały się reedycje wcześniejszych płyt (Metal Mind Records): kultowej "Ankh" i następnych dzieł zespołu: "Ziemia i słońce" i "....będzie tajemnicą". Każda z płyt zawiera po dwa utwory bonusowe - stare utwory w nowym brzmieniu i nowych aranżacjach, nagrane w maju A.D. 2003. Czekaliśmy na to kilka lat - oto teraz wszystkie płyty Ankh wreszcie dostępne!

Wywiad dla miesięcznika Metal Hammer przynosi wiele odpowiedzi na pytania dotyczące nowej płyty i nowego brzmienia Ankh.

Recenzje nowej płyty "Expect Unexpected": Onet.pl, rockmetal.pl, Teraz Rock, Metal Hammer.


Najnowsza płyta studyjna „Expect Unexpected” jest już gotowa i końcem lutego ukazała się nakładem brazylijskiej wytwórni ROCK SYMPHONY, a 24 marca 2003 w Polsce nakładem Metal Mind Production. Z pewnością album "Expect Unexpected" zaskoczy wielu - i tych starszych i tych nowszych fanów Ankh. Mamy nadzieję, że zaskoczy pozytywnie. Próbek można posłuchać na niniejszej stronie w formacie mp3. Wersje osteteczne przedstawionych utworów są nieco inne.
Pierwszy raz premierowy materiał został zagrany w Meksyku, w czasie Festiwalu Baja Prog VII na początku marca 2003 roku.

W Maju 2002 roku Ankh koncertował w USA: w Nowym Jorku i Chicago.

W lutym 2001 Ankh gościł ponownie w Ameryce, tym razem Północnej. Zespół wyjechał do Meksyku aby wziąć udział w piątej edycji prestiżowego festiwalu muzyki progresywnej Baja Prog V. Wszystko się zdarzyło się w mieście Mexicali, Baja California, tuż przy granicy z USA. Ankh zagrał jako gwiazda pierwszego wieczoru. Wszystkie koncerty (28.02-03.03) festiwalu miały charakter charytatywny. Całkowity dochód przekazany został na pomoc bezdomnym dzieciom w Meksyku.


Zespół Ankh dzięki udziałowi w festiwalu w Rio de Janeiro wypłynął na szersze, międzynarodowe wody. Pokłosiem tych i późniejszych wydarzeń jest wzrastające zainteresowanie muzyką grupy z Kielc. Nie tylko zresztą w Brazylii, ale także w USA. W maju 2000 roku ukazały się dwie recenzje w dwóch najważniejszych branżowych amerykańskich czasopismach zajmujących się muzyką progresywną - zob. Recenzje.


Scyzoryk 2000

17.09.00 grupa Ankh otrzymała nagrodę "Scyzoryk 2000". Jest to nagroda przyznawana w Kielcach dla osób instytucji i grup za działalność w różnych dziedzinach życia. "Scyzoryka" wymyślił pięć lat temu K.A.S.A. Wówczas zorganizował rozdawanie Scyzoryków jako pastisz pierwszej edycji "Fryderyków", czyli Scyzoryki miały być czymś w rodzaju lokalnych fryderyków, tylko dla artystów estradowych z regionu Gór Świętokrzyskich. Była to bardzo miła impreza. Wówczas zespół Ankh otrzymał nagrodę w kategorii "najlepszy zespół", a Piotr Krzemiński otrzymał Scyzoryka w kategorii "autor tekstów". Po pięciu latach Klub Dziennikarzy "Pegaz" reaktywował tę formułę. Teraz jest więcej kategorii - oprócz muzyki jest także polityka, sport, działalność społeczna. Głosy na nominowanych można było oddawać przez Internet. Zespół Ankh startował w kategorii "muzyka" wspólnie z zespołem Iskierki i Piaskiem. Nagrodę - statuetkę "Scyzoryka" - w imieniu grupy odebrał z rąk marszałka województwa świętokrzyskiego Piotr Krzemiński w czasie gali scyzorykowej. - Bardzo dziękuję wszystkim fanom za pamięć - powiedział w trakcie wręczania statuetki Piotr Krzemiński.