Ankh - grupa rockowa rodem z Kielc, jedno z najciekawszych zjawisk lat 90. na naszej rodzimej scenie muzycznej, istnieje od ponad siedmiu lat. Na rynek muzyczny weszli przebojem. W lipcu 1993 roku na Rock Festiwalu w Kielcach zdobyli nagrodę publiczności. Tego samego roku odnieśli kolejny, dla zespołu jeszcze ważniejszy sukces. Na Festiwalu Muzyki Rockowej "Jarocin '93" otrzymali niemal całą pulę nagród: II nagrodę jury, nagrodę dziennikarzy, nagrodę głównego sponsora, nagrodę wytwórni Mega Czad - kontrakt na nagranie płyty - i najważniejszą dla zespołu - nagrodę publiczności. Pod koniec 1993 roku zespół był już faktycznym wydarzeniem na krajowym rynku muzycznym, a liczne koncerty potwierdziły potrzebę istnienia grupy Ankh.
michal01.jpg (19346 bytes)krzys01.jpg (13416 bytes)
W lutym 1994 roku ukazała się debiutancka kaseta zespołu - "Ankh", a cztery miesiące później płyta kompaktowa (tzw. "czarna"). Była hitem zarówno artystycznym jak i komercyjnym (70 tys. egz.). Na kolejnym, i jak się później okazało - ostatnim, Festiwalu "Jarocin '94" grupa wystąpiła już w charakterze gościa. Specjalnie na okoliczność tego występu została wydana kaseta z materiałem akustycznym zatytułowana "Ankh - Koncert akustyczny".
zdj01.jpg (14681 bytes)zdj02.jpg (15206 bytes)
zdj03.jpg (18095 bytes)zdj04.jpg (16810 bytes)
W styczniu 1995 roku zespół zakończył pracę w Modern Sound Studio w Gdyni nad kolejną płytą studyjną. "Ziemia i Słońce" pojawiła się na półkach sklepowych 7 marca. Muzycznie stanowiła rozwinięcie stylistyki z pierwszej płyty, jedynej tego typu na polskim rynku.

Kolejne lata to setki koncertów na terenie kraju i nie tylko. W ciągu tych lat zespół zaskarbił sobie uznanie zarówno krytyków muzycznych, jak i wiernych fanów ankhowskiej muzyki. Brał udział niemal we wszystkich edycjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; dwukrotnie ('96 i '97) został laureatem Złotego Bączka - nagrody publiczności na plenerowych koncertach Przystanek Woodstock organizowanych przez Jurka Owsiaka i jego Świąteczną Załogę.

zdj05.jpg (17385 bytes)Rok 1997 to rock zmian w składzie grupy oraz zapowiedź nowej płyty. Po długim okresie poszukiwań nowego wydawcy zespół postanowił nagrać kolejną płytę dla małej wytwórni FOLK z Zakopanego. W listopadzie muzycy weszli do Studia S-5 Polskiego Radia Kraków i pod okiem realizatora Aleksandra Wilka przystąpili do pracy. W styczniu dzieło zostało ukończone, a premierę handlową wyznaczono na dzień 03 marca 1998 roku. Perkusistę Jacka Gabryszka zastąpili Andrzej Rajski i Adaś Rain. Ankh zmienił się z zespołu skrzypcowo-gitarowo-perkusyjnego w zespół perkusyjno-gitarowo-skrzypcowy. Na koncertach można często zobaczyć dwa zestawy perkusyjne - obok skrzypiec Michała Jelonka altówkę Łukasza Lisowskiego, a także tajemniczą wokalistkę Agnieszkę Dudek wspomagającą Piotra w niektórych utworach. Andrzej, jeden z najlepszych pałkerów w kraju, grający także w składach m.in. z Orkiestrą Kiniora i Trebuniami-Tutkami, wprowadził swoją grą do zespołu dużo pozytywnych, nawet tanecznych (!?) wibracji. Grupa pozostaje w bardzo dobrej kondycji, szczególnie na koncertach, wszak Ankh od lat to zespół typowo koncertowy.

Ósmego sierpnia 1998 roku grupa wystąpiła przed stutysięczną publicznością kolejnej edycji Przystanku Woodstock. Niebieski makijaż na ciałach muzyków w czasie tego pamiętnego koncertu zapowiadał (być może) odejście z czerni w błękit...

Miesiąc później zespół nagrał pierwszy w historii grupy wideoklip do utworu "BLAAZA" z najnowszego krążka.

Album "....będzie tajemnicą" składa się z czterech minipłyt, z których każda zawiera po trzy utwory. Jest kontynuacją wcześniejszych myśli zawartych na poprzednich wydawnictwach. Jak dawniej, muzyka Ankh przenika obszary przeplatających się żywiołów. Jest cisza i hałas, światło i cień, system i chaos, jest miejsce na eksperyment, nieskrępowane poszukiwania "pierwotnego dźwięku" i ... niespodzianki.

W kwietniu 1999 na zaproszenie słynnego berlińskiego teatru Volksbuehne Ankh zagrał udany koncert i został bardzo dobrze przyjęty przez berlińską publiczność. Zespół zagrał z dwoma zestawami perkusyjnymi (Andrzej Rajski i Adam Rain). Występ ubarwił Cinema-Vacek, człowiek - światło, który równoległą projekcją slajdów z czterech rzutników zaczarował przybyłą publiczność.

W grudniu 1999 roku na zaproszenie brazylijskiej firmy ROCK SYMPHONY zespół wyleciał do Brazylii i wziął udział w dwudniowym Rio Art Rock Festival '99 - siedem zespołów w ciągu dwóch dni, w tym dwa z Europy - prócz Ankh znakomity szwedzki Anekdoten. Koncert Ankh zakończył się o... 4.30 nad ranem, co było swoistym rekordem wieloletniego już festiwalu. Koncert grupy z Polski okrzyknięto najlepszym na Rio Art Rock Festival (trzy bisy i owacja na stojąco:-). W 2001 roku zespół zagrał na festiwalu Baja Prog V w Mexicali (meksykańska Kalifornia). W maju 2002 roku Ankh koncertował w Nowym Jorku i Chicago.
Nowa płyta studyjna "Expect Unexpected" będzie sporym zaskoczeniem dla starych fanów zespołu. Dla nowych i tych starszych myślących "progresywnie" - może okazać się kolejną, niezwykle oryginalną i zagraną na światowym poziomie propozycją w dyskografii Ankh. W Polsce płyta ukazała się 24.03.2003 - naszym nowym wydawcą jest Metal Mind Production. W Ameryce Południowej "Expect Unexpected" została wydana nakładem brazylijskiej wytwórni Rock Symphony. Swiatowa premiera nowego materiału miała miejsce w czasie festiwalu Baja Prog VII w Mexicali - w meksykańskiej Kaliforni.
Od 2003 roku Ankh w reedycjach! - ukazały się reedycje wcześniejszych płyt (Metal Mind Records): kultowej "Ankh" i następnych dzieł zespołu: "Ziemia i słońce" i "....będzie tajemnicą". Każda z płyt zawiera po dwa utwory bonusowe - stare utwory w nowym brzmieniu i nowych aranżacjach, nagrane w maju A.D. 2003. Czekaliśmy na to kilka lat - oto teraz wszystkie płyty Ankh wreszcie dostępne! Końcem 2004 roku nakładem Metal Mind Records ukazały się dwie płyty koncertowe z lat poprzednich: "Koncert akustyczny 1994" (dotychczas publikowany tylko na kasecie oraz "Live In Bytom 1995" - zapis koncertu z Opery Śląskiej (w składzie dodatkowe skrzypce - Magdalena Sułkowska i wiolonczela - Robert Idzik) z 1995 roku - materiał dotąd niepublikowany, o sile rażenia mocniejszej niż pierwsza, tzw. czarna płyta - warto po nie sięgnąć.
W Marcu 2007 roku wydaliśmy w Brazylii kolejną płytę koncertową - "Cachaca - Ankh Live In Rio". Czekaliśmy na nią aż 8 lat, niewierząc, że materiał nagrany w czasie najsłynniejszego kocertu Ankh zostanie kiedykolwiek wydany. Dzięki uporowi Marka Tomalika i Leo Nahoum - naszego przyjaciela z firmy Rock Symphony - stało się! - Jest pięknie wydana płyta z tekstem w środku okładki w trzech językach (także po polsku) i muzyką z bodaj najciekawszego okresu Ankh. Zdecydowanie rarytas dla tych, którzy kolekcjonują nasze wydawnictwa.

Aktualny skład grupy:

Piotr Krzemiński - gitara, śpiew

Krzysztof Szmidt - gitara basowa

Michał Pastuszka - instrumenty klawiszowe, gitary

Jasiek Próściński - perkusja, instrumenty perkusyjne

Ernest Gaweł - instrumenty klawiszowe


Michał Pastuszka
Muzycy obecni na orbicie Ankh:

Andrzej Rajski - perkusja, instrumenty perkusyjne

Łukasz Lisowski - altówka

Michał Jelonek - skrzypce

Adam Rain - perkusja, instrumenty perkusyjne


Krzysztof Szmidt
Management & Moonlight Drive -
Marek Tomalik tomalik@ankh.art.pl

 

 

WEB DESIGN: Tomek Zadora

 


Piotr Krzemiński

Jasiek Próściński

Ernest Gaweł